Až příliš často čelíme v rámci probíhajícího výzkumu a bádání neúprosné realitě, že Program obnovy českokrumlovské hradní stráže měl být zahájen již v 90. letech minulého století. Bohužel, dopady komunistické diktatury na naši společnost a její historickou paměť byly natolik vážné, že trvalo dlouhých 26 let od návratu demokracie, než byly občany Českého Krumlova zahájeny reálné snahy o její obnovu. Včera večer jsme se po dlouhém čekání na odpověď dozvěděli, že jeden z potomků a mála pamětníků krumlovských granátníků, s nimiž jsou pracovníci gardy v kontaktu, legendární režisér a stěžejní představitel filmové Nové vlny ve střední Evropě, jihočeský rodák Haro Senft zesnul 4. února 2016 ve věku 87 let.
Odešel tak nejen další pamětník krumlovských granátníků, ale i významný filmový tvůrce rodem z Českých Budějovic, který se v roce 1961 se svým filmem Kahl dočkal nominace na Oscara a jenž ve svém dokumentu “Příležitost promluvit“ z roku 1966 představil svobodnému světu tváře nového československého filmu včetně mladého spisovatele/filozofa/rebela – Václava Havla.
Příběh rodáka, jemuž byla v roce 2012 udělena cena Kamera Berlinale za celoživotní dílo a přínos pro německý film, byl jihočeskému prostředí poprvé představen teprve nedávno na průkopnických stránkách kohoutikriz.org. Příběh jeho dědečka, krumlovského granátníka a kapelníka Václava Reitspiese, čeká na zvěřejnění spolu s dalšími články o krumlovských granátnících na oficiálních stránkách Programu obnovy již k jejich společné památce.
Jménem celé gardy tímto vyjadřujeme upřímnou soustrast pozůstalým a rodině. Věříme, že význam díla Hara Senfta pro zrod Nové vlny nebude v povědomí evropského filmu nikdy zapomenut.