V ROCE 2016
24. 12. 2016 – Medvědí Vánoce v Českém Krumlově
Stejně jako v roce minulém i na Štědrý den 2016 zajistili granátníci Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově – Schwarzenberské granátnické gardy Vaši bezpečnost při sestupu do medvědího příkopu SHZ Český Krumlov v průběhu tradiční českokrumlovské slavnosti – Medvědí Vánoce.
Granátníci si opět s radostí přivstali a na několik hodin odložili štědrovečerní přípravy, aby přispěli nejenom k Vaší bezpečnosti při kontaktu se zámeckými medvědy, ale i k jedinečné atmosféře, kterou lze na zámku v Českém Krumlově zakusit již od roku 1988.
28. 11. 2016 – Vyjádření k 24. 11. 2016
Na základě množících se reakcí především z řad sponzorů jsme nuceni uveřejnit prohlášení, že 24. 11. 2016 nebyli granátníci Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově – Schwarzenberské granátnické gardy, z. s. přítomni na slavnostním otevření Centra studijních pobytů na SHZ Český Krumlov. Osoby v kostýmech napodobujících uniformy Schwarzenberské granátnické gardy neměly a nemají nic společného s Programem obnovy hradní stráže v Českém Krumlově ani Vévodskou tělesnou stráží v Českém Krumlově – Schwarzenberskou granátnickou gardou, z. s., tj. kostýmy, které jste mohli v onen den vidět, v žádném případě nejsou granátnickými uniformami financovanými z Programu obnovy hradní stráže v Českém Krumlově, pročež důrazně odmítáme jakákoliv spojení.
Ujišťujeme naše sponzory, že veškerá výroba včetně výroby uniforem probíhá pod odborným dohledem Archivu Schwarzenberské granátnické gardy, přičemž klademe důraz na veškeré detaily tak, aby byly Vaše dary využity odborně a svědomitě.
Pochopitelně nás celé nedorozumění velmi mrzí a chápeme rozčarování mnohých z Vás. Doufáme nicméně, že uniformy Schwarzenberské granátnické gardy, které jsou ušity předním českým profesionálem a které vzešly z odborného výzkumu, již příště po tomto upozornění nebude mít nikdo problém rozeznat od napodobenin.
26. 11. 2016 – Ples veteránů v Českém Krumlově
V roce 2016 navázala Schwarzenberská granátnická garda na základě společných cílů v oblasti připomínky hrdinství válečných veteránů v Českém Krumlově a okolí spolupráci s Československou obcí legionářskou a její jednotou Boletice. Schwarzenberská granátnická garda do roku 1938 aktivně spolupracovala s původním spolkem válečných vysloužilců a veteránů v Českém Krumlově, přičemž hned tři její členové se podíleli v době I. světové války na tažení československých legií v Rusku a Itálii. Navázání spolupráce s Československou obcí legionářskou je proto pochopitelným a přirozeným krokem, který by měl vést k realizaci hned několika zajímavých podniků na území města Český Krumlov za účelem připomenutí českokrumlovských veteránů a vojáků u příležitosti jubilejního roku 2018 (viz Projekt Jubilejní rok 2018 v Českém Krumlově).
Na žádost Československé obce legionářské proto granátníci Vévodské tělesné stráže v rámci nového partnerství ochotně zajistili ceremoniální stráž zámecké zimní jízdárny, kde proběhl 26. 11. 2016 ples válečných veteránů a členů legionářské obce v Boleticích.
21. 11. 2016 – 71. výročí Dne díkuvzdání v Českém Krumlově
U příležitosti 71. výročí večeře Dne díkuvzdání, kterou osvobozenecká armáda Spojených států amerických uspořádala v roce 1945 v Českém Krumlově pro americké vojáky a obyvatele města, přivítali schwarzenberští granátníci na slavnostním soirée v hotelu Růže, tj. ve svém někdejším „druhém domově“, jenž v době První republiky představoval hlavní českojazyčné kulturní centrum v Českém Krumlově a rovněž i místo konání původní večeře z roku 1945, mnoho vzácných hostů včetně amerického velvyslance Andrewa Schapira.
Považujeme za nanejvýš symbolické – i nám bylo skutečně ctí – , že právě představitel spojenecké země, jejíž vojáci v roce 1945 osvobodili vévodské město Český Krumlov od nacistického zla, se stal vůbec první oficiální zahraniční návštěvou, kterou Vévodská tělesná stráž v Českém Krumlově od svého obnovení přivítala.
Více fotografií z akce v galerii Velvyslanectví Spojených států amerických
17. 11. 2016 – Vyvěšení praporů gardy
Vévodští granátníci opět vyvěsili gardové prapory a to na státní svátek 17. listopadu.
4. 11. 2016 – Nečekané objevy na zámku
Pátek 4. 11. byl dnem plným objevů. Na laskavé pozvání paní doktorky Stanislavy Slavkové, kurátorky sbírkových a mobiliárních fondů SHZ Český Krumlov, se nám během krátké prohlídky sbírek podařilo zcela nečekaně objevit a identifikovat jediný známý a zároveň skvěle dochovaný kus hejtmanské uniformy Schwarzenberské granátnické gardy, kterou jsme doposud mohli zkoumat výhradně na základě obrazových zdrojů. Opět jsme tak významně rozšířili naše poznání v oblasti vývoje uniforem vévodských granátníků v Českém Krumlově, neboť se definitivně potvrdila preference stříbrné barvy doplňků na úkor zlaté i v případě důstojnických variant uniforem.
Hlavním cílem naší návštěvy bylo ovšem potvrzení existence jedinečného artefaktu knížecí rodiny, jenž byl od 20. let 20. století pietně uchováván na zámku v Českém Krumlově – slavný český zemský prapor knížete Adolfa Josefa, pod nímž ještě jako malý princ zorganizoval Adolf Josef svoji dětskou verzi českého zemského pluku v jihočeských Libějovicích, tzv. Dětskou knížecí gardu. Přestože úchvatné rodinné muzeum knížat ze Schwarzenbergu na zámku v Českém Krumlově po zabavení majetku českého antifašisty a mecenáše Dr. Adolfa Schwarzenberga v roce 1947 čsl. vládou zaniklo, prapor se neztratil a, byť je dnes ve velmi chatrném stavu (viz obrázek), je nadále dokladem a památkou na silný vztah knížat ze Schwarzenbergu k zemi České – a to i v dobách, kdy se vyvěšení české bílo-červené vlajky rovnalo na mnoha místech v Čechách protistátní provokaci.
Nicméně se nám v bývalé rodinné expozici podařilo narazit i na půvabnou vycházkovou hůlku s animálními motivy a třebaže nelze předbíhat, je určitá šance, že se jedná o slavnou hůl vyřezanou granátníkem Janem Ptákem, světoznámým řezbářem, jenž vyzdobil knížecí zámek Hluboká nad Vltavou. Potvrdí-li se autorství této hůlky, která by tak představovala další jedinečný artefakt se zajímavým příběhem uchovávaný na krumlovském zámku, samozřejmě Vás budeme informovat
28. 10. 2016 – Vyvěšení praporů gardy
Granátníci vyvěsili gardové prapory na své strážnici a to u příležitosti státního svátku 28. října a 98. výročí vzniku Československé republiky.
25. 10. 2016 – † Zemřel Karel Podruh
Jeden z posledních pamětníků schwarzenberských granátníků v Českém Krumlově před rokem 1948, pan Ing. Karel Podruh, pétépák a autor článku „Na Šumavě ticho po pěšině“ z roku 1968, občan, sportovec a ryzí Krumlovák odešel ve věku 91 let.
Vzpomínka hejtmana gardy Martina Neudörfl
23. 10. 2016 – Výročí vzniku knížecí aliance
Ku příležitosti 350. výročí svatby knížete a vévody Jana Kristiána I. z Eggenbergu s princeznou Marií Arnoštkou ze Schwarzenbergu a tedy i vzniku aliance, jež o půl století později v roce 1719 umožnila znovuobnovení Jihočeského dominia pod vládou knížat ze Schwarzenbergu, vyvěsili granátníci Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově prapor panujícího knížete ze Schwarzenbergu, vévody krumlovského.
V průběhu slavnostního ukončení zámecké sezóny drželi granátníci stráž na své strážnici jako ukázku budoucího režimu fungování gardy po obnově velitelství a obnovení každodenní a celosezónní stráže.
28. 9. 2016 – První společné vyvěšení praporů gardy
Ve středu 28. září 2016, tj. o nejvýznamnějším svátku v historické tradici města Český Krumlov, na svátek svatého Václava a v Den české státnosti, převzali schwarzenberští granátníci z rukou vzácných hostů – starostky města Třeboň, Mgr. Terezie Jenisové, a starosty Hluboké nad Vltavou, Ing. Tomáše Jirsy, jedinečné dary v podobě dvou nových praporů, Praporu země České a Praporu republiky, které granátníci Vévodské tělesné stráži doposud postrádali.
Granátníci při této výjimečné příležitosti rovněž obdrželi finanční příspěvek ve výši 5 000 Kč od města Český Krumlov z rukou čk. radní Ing. Jitky Zikmundové na propagaci Programu obnovy.
FOTOGALERIE a bližší informace
24. 9. 2016 – Slavnostní předání portepee starostou města Český Krumlov
V rámci Svatováclavských slavností 2016 v Českém Krumlově proběhlo vůbec první slavnostní předání nových portepee granátníkům Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově – Schwarzenberské granátnické gardy starostou města Mgr. Daliborem Cardou. Předání nových a vysoce kvalitních portepee, které město Český Krumlov nechalo pro své granátníky vyhotovit v tradičních slavnostních barvách města a knížecího rodu, modré a bílé, podle původního vzoru z První republiky se uskutečnilo v průběhu oslav v sobotu 24. září 2016 na náměstí Svornosti za velké účasti spoluobčanů.
Po dekorování granátníků starostou Mgr. Daliborem Cardou zakončil tento slavnostní akt českokrumlovský pěvecký sbor Bellaria zpěvem české zemské a tradiční českokrumlovské hymny – Svatováclavského chorálu.
FOTOGALERIE a bližší informace
8. 9. 2016 – Tisková konference
V Českých Budějovicích proběhla tisková konference Města Český Krumlov k programu Svatováclavkých slavností a k obnově Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově. Na pozvání města představil program obnovy přítomným novinářům gardový hejtman Martin Neudörfl.
28. 8. 2016 – Nový nátěr halaparten
Před dvěma měsíci zvelebili granátníci svoji strážnici na Gardeplacu novým nátěrem, jehož se strážnice naposledy dočkala v 80. letech minulého století. Tuto neděli se pustili i do nátěru dekorativních halaparten nesoucích schwarzenberská erbovní znamení, jejichž nátěr byl právě v 80. letech odstraněn. Jedná se o malý detail, který však dále oživuje domov krumlovských granátníků a přibližuje tak jejich důstojný a trvalý návrat na zámek v Českém Krumlově. Posuďte sami!
Tím ovšem obnova strážnice a Gardeplacu nekončí. Příští měsíc přibudou na strážnici dvě nové žerdě k vyvěšení praporu republiky a praporu země České vedle praporu knížecího na nejbližší státní svátky 28. září a 28. října, jako tomu bývalo za První republiky.
V budoucnu se strážnice samozřejmě nevyhne kompletní rekonstrukci – od úpravy kamenné podlahy a střechy, po obnovení schwarzenberských erbů barbarsky upilovaných po komunistickém převratu v roce 1948. Teprve pak bude granátnická strážnice opět v celé své někdejší kráse.
FOTOGALERIE z prací
24. 7. 2016 – První granátnická holčička po více jak půl století
Na gardové velitelství dorazila radostná zpráva, že se v Českém Krumlově po více jak půl století narodila granátnická holčička. Jmenuje se Maruška a má se čile k světu, přičemž tatínek granátník Lukáš Štětina se dme pýchou.
Celá garda gratuluje rodičům ke krásné holčičce a Marušce granátníci přejí mnoho štěstí, zdraví a lásky do života.
2.–3. 7. 2016 – Granátnická strážnice se dočkala nového nátěru
Granátníci dali své strážnici zbrusu nový kabát. Poslední syntetický nátěr z 80. let již zašel časem a strážnice tak byla spíše smutným pomníkem minulosti než hrdým domovem krumlovských granátníků. 2. a 3. července se proto granátníci chopili štětců a pustili se do I. fáze oživení své strážnice na Gardeplacu. Během jednoho víkendu pak podle původních vzorů natřeli zábradlí a římsu modrou a bílou barvou – schwarzenberskou bikolórou a rovněž slavnostními barvami města Český Krumlov. V nejbližší době pak přikročí jak k dodatečným úpravám, tak i k obnovení nátěru dekorativních halaparten, aby se již brzy mohl schwarzenberský granátník navrátit na svou důstojnou stráž na krumlovském zámku.
FOTOGALERIE z prací
25. 6. 2016 – Předání šavle a obrazu granátníka
Podpora v jakékoliv podobě je pro obnovu Schwarzenberské granátnické gardy naprosto zásadní. 25. 6. 2016 se přitom granátníci mohli radovat hned ze dvou darů, které podpoří činnost hradní stráže v Českém Krumlově a její obnovu. Prvním darem byla nová granátnická šavle od Českokrumlovského rozvojového fondu, kterou granátníkům osobně předal ředitel ČKRF Ing. Miroslav Reitinger. Při této příležitosti pak granátníci obdrželi rovněž i obraz granátníka od světoznámého českokrumlovského malíře a grafika Jindřicha Čapka, který se, jak doufáme, stane novou sympatickou tváří gardy pro styk s veřejností.
FOTOGALERIE z předání
28. 5. 2016 – Granátníci v pašijových hrách
V době největší slávy pašijových her v Hořicích na Šumavě se i krumlovští granátníci aktivně zapojovali do jejich pořádání, přičemž to byla právě granátnická kapela, která pravidelně šumavské pašije hudebně doprovázela. Když se proto granátníci dozvěděli, že při příležitosti zahájení v historii Šumavy a jižních Čech naprosto bezprecedentní výstavy 200 let Hořických pašijových her v Klášterech Český Krumlov chybí pro páteční hru dva apoštolové, rádi vyslali Ghtm. Neudörfla a Gr. Štětinu, aby stejně jako tomu bylo na počátku století dvacátého, i dnes na počátku 21. století naši společnou hořicko-krumlovskou tradici podpořili.
Výstava 200 let Hořických pašijových her potrvá v Klášterech Český Krumlov do 28. 9. 2016. Rozhodně si ji nenechte ujít!
Fotografie z vernisáže a představení FB Lubor Mrázek / info k výstavě na webu Kláštery Český Krumlov
27. 5. 2016 – Vybráno 11 144 Kč na opravu hrobů granátníků
Fantastických 11 144 Kč vydala v pátek 27. května schránka po odpečetění na Městském úřadě v Českém Krumlově, tedy přesně tolik, kolik jste Vy občané přispěli v rámci koncertu Jihočeská benefice 2016 v pátek 20. května na opravu hrobů schwarzenberských granátníků a válečných veteránů v Českém Krumlově, který proběhl pod patronací Schwarzenberské granátnické gardy v rámci uctění památky významného jihočeského mecenáše J. J. Dr. Adolfa ze Schwarzenbergu.
Schwarzenberská granátnická garda vyjadřuje v prvé řadě upřímné díky Rytířskému řádu Křížovníků s červenou hvězdou a Městu Český Krumlov za poskytnutí nádherných prostor nově zrekonstruovaného kostela Božího Těla a Panny Marie Bolestné a dále samozřejmě i všem hudebníkům, kteří se dobrovolně rozhodli svými skvělými výstupy benefici bez nároku na honorář podpořit – tj. městskému sboru Musica Divina, harfenistce Aleně Pekařové, houslistce Veronice Modlitbové, Krumlov Guitar Duu (Jindřich Čapek a Radek Interholz) a varhaníkovi Ondřeji Mackovi, jejichž prvotřídní příspěvky si přišlo poslechnout na 50 z Vás, pročež jsme nejenom dosáhli vytyčeného cíle 10 000 Kč, ale dokonce jej i překročili, což skutečně představuje dobrý základ pro úspěšnou obnovu hrobů schwarzenberských granátníků.
Na základě Vašich mnohých pozitivních reakcí, o něž se zasloužili právě naši krumlovští muzikanti, věříme, že jsme skutečně stáli na začátku nové jihočeské tradice každoročních občanských benefic v Českém Krumlově podporujících opravy chátrajících památek a pomníků v jižních Čechách a na Šumavě stojících mimo běžnou pozornost médií ku památce Dr. Schwarzenberga a ve jménu naší společné tradice.
Děkujeme, že jste i letos dorazili, sbírku podpořili a vzkázali tak, že nám jakožto občanům na minulosti našeho města skutečně záleží. Schwarzenberští granátníci si Vaší podpory skutečně váží.
20. 5. 2016 – Jihočeská benefice 2016 (koncert)
V pátek 20. května 2016 se pod záštitou Schwarzenberské granátnické gardy uskuteční již druhý ročník slavnostní vzpomínkové akce ku památce J. J. JUDr. Adolfa ze Schwarzenbergu, Ph.D. a ve jménu společné jihočeské tradice v Českém Krumlově – Jihočeská benefice 2016.
Benefiční koncert českokrumlovských a jihočeských hudebníků, který má symbolicky navazovat na mecenášské aktivity Dr. Schwarzenberga a jeho rodiny, se uskuteční od 18:00 v kostele Božího Těla a Panny Marie Bolestné (v býv. minoritském klášteře, který je ve vlastnictví Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou). Výtěžek Jihočeské benefice 2016 bude využit na opravu hrobů bývalých schwarzenberských granátníků na hřbitově v Českém Krumlově, především pak na zajištění důstojného místa odpočinku jednoho z nejvýznamnějších válečných hrdinů 19. století na Českokrumlovsku a spoluzakladatele Městské knihovny v Českém Krumlově, gardového hejtmana Bartoloměje Reindla.
Těšit se můžete na příspěvky sboru Musica Divina, houslistky Veroniky Modtlibové, harfenistky Aleny Pekařové, dvojice J. Čapka a R. Interholze Krumlov Guitar Duo a varhaníka Ondřeje Macka.
Setkání a koncert zahájíme společným zpěvem Jihočeské hymny a zakončíme již tradičně Svatováclavským chorálem. Čestnou stráž ku památce J. J. vévody krumlovského a knížete Dr. Adolfa ze Schwarzenbergu a svých bývalých kolegů zajistí schwarzenberští granátníci.
5. 5. 2016 – Vyvěšení knížecího praporu poprvé od roku 1938
V roce 1938 obsadilo nacistické Německo československé pohraničí spolu s celou Šumavou a městem Český Krumlov. Poslední vévoda na Krumlově, J. J. kníže JUDr. Adolf ze Schwarzenbergu, Ph.D. musel následně spolu s rodinou uprchnout do exilu, neboť byl pro své morální zásady, životní přesvědčení a rozhodné činy prohlášen nacistickou okupační správou za antiněmce a hrozilo tak jemu i jeho blízkým vysoké nebezpečí uvěznění.
V roce 1940 byl pak celý majetek schwarzenberské primogenitury zabaven nacistickým gestapem a adoptivní syn Dr. Schwarzenberga, Dr. Jindřich Schwarzenberg zatčen a poslán do koncentračního tábora. Přestože jak J. J. Adolf ze Schwarzenebergu i Jindřich přežili II. světovou válku, tzv. Třetí republika v duchu nového „lidově-demokratického“ zřízení nejen, že odmítla návrat čsl. občana a antifašisty Dr. Schwarzenberga zpět do vlasti, ale následně v roce 1947 celý jeho majetek, předtím zabavený nacisty, protiústavně vyvlastnila.
Schwarzenberský knížecí prapor tak vlál na zámku Český Krumlov téměř 80 let jen ve vzpomínkách pamětníků První republiky a na dobových fotografiích. Obnovená Vévodská tělesná stráž v Českém Krumlově – Schwarzenberská granátnická garda, se tak rozhodla využít nečekané příležitosti v rámci návštěvy Jeho Jasnosti knížete a vévody krumlovského Karla VII. v Českém Krumlově během oslav osvobození města a konce války a poprvé od konce První republiky vyvěsit schwarzenberský modro-bílý prapor na zámeckém Gardeplacu.
Více v online reportáži Českokrumlovské televize
FOTOGALERIE slavnostního vyvěšení praporu
30. 4. 2016 – Přivítání českých veteránů na zámku – Modré barety 2016
Českokrumlovská hradní stráž – Schwarzenberská granátnická garda byla po 67 letech formálně obnovena teprve na podzim roku 2015 a její obnova je tak stále ještě na samém počátku. Právě proto však program obnovy hradní stráže v Českém Krumlově spočívá především na navazování na činnosti, které garda pravidelně vykonávala v 19. a zvláště 20. století. Jednou z těch nejprestižnějších aktivit přitom představovaly společné slavnosti československých vojáků a schwarzenberských granátníků v období První republiky. Byli to totiž právě schwarzenberští granátníci, kteří spolu s vojáky posádky dislokované v Českém Krumlově, uspořádali v prosinci roku 1918 vůbec první a zároveň velkolepé slavnosti ku vzniku Československé republiky. Tato společná slavnost granátníků a vojáků se následně zopakovala i v roce 1919 a posléze i v letech následujících, až se z ní stala významná tradice prvorepublikového života v Českém Krumlově.
S oficiálním obnovením hradní stráže v Českém Krumlově a v duchu této historické tradice i v minulosti velmi vřelých vztahů krumlovských granátníků a našich vojáků bylo pro schwarzenberské granátníky ctí přivítat veterány při jejich slavnostní ceremonii na zámku v Českém Krumlově. Granátníci doufají, že Modré barety přivítají na zámku opět v roce příštím a to nejen ve větším počtu, ale i se stejnou slávou jako tomu bývalo za První republiky.
Více ve zpravodajské sekci Ministerstva obrany České republiky.
FOTOGALERIE z akce Modré barety 2016
18. 4. 2016 – Město Český Krumlov podpořilo program obnovy hradní stráže
Město Český Krumlov se pro rok 2016 rozhodlo finančně podpořit Program obnovy českokrumlovské hradní stráže – Schwarzenberské granátnické gardy, krásným příspěvkem, který v rámci projektu výroby a výzkumu uniforem zajistí krumlovským granátníkům nová a vysoce kvalitní portepee, nezbytný doplněk slavnostního granátnického stejnokroje, o jejichž výrobu se postará tradiční rodinná dílna dodávající portepee pro Policii, Hradní stráž a Armádu České republiky.
Schwarzenberští granátníci tímto upřímně děkují Městu Český Krumlov za podporu a tedy i další motivaci v našich společných snahách o plnohodnotné obnovení činnosti hradní stráže v Českém Krumlově.
14. 4. 2016 – Objeven neznámý portrét slavného granátníka
Díky dlouhodobému a vytrvalému výzkumu probíhajícímu v rámci Programu obnovy českokrumlovské hradní stráže – Schwarzenberské granátnické gardy, naši pracovníci nejenom pravidelně prohlubují stávající vědecké poznání o historii gardy, ale i objevují zcela nové souvislosti. Každá nová informace nalezená v archivech a knihovnách nejenom v Českém Krumlově, ale po celé střední Evropě nás pak nesmírně motivuje k dalšímu hledání a bádání po stopách krumlovských granátníků a jejich minulosti. O to větší je pak senzace a naše překvapení, když se spletitou cestou dopátráme zcela neznámého obrazu významného granátníka, jenž přes 100 let visel zapomenut pod vrstvami pavučin přímo na zámku v Českém Krumlově. Obraz, který se nakonec podařilo dohledat díky laskavé spolupráci paní Elišky Hospaskové, vedoucí pobočky SOA Třeboň, je důkazem, že náročný a dlouhodobý výzkum se vyplácí.
14. 4. 2016 – Historicky první přednáška o gardě v Českém Krumlově
Ve čtvrtek 14. dubna 2016 proběhla na základě iniciativy Městské knihovny v Českém Krumlově první veřejná přednáška o Schwarzenberské granátnické gardě v historii města Český Krumlov.
O gardové problematice společně hovořili Martin Neudörfl, gardový hejtman, a Mgr. Martin Voříšek, Ph.D., gardový kapelník, přední odborník na historii gardy a autor publikace Kapela Schwarzenberské gardy. Granátníci přítomné občany seznámili jak s bohatou historií krumlovské gardy a její kapely, tak i s aktuální koncepcí programu její obnovy včetně výsledků již proběhnuvších výzkumů a tedy i nových zjištění a objevů. Díky přítomným pamětníkům a příbuzným granátníků však i sama přednáška přinesla zcela nová zjištění týkající se tradice tzv. Věžného Nácla a granátníka Jana Pancíře po roce 1948.
Bylo nám ctí i potěšením, že se historicky první beseda o gardě odehrála právě na půdě Městské knihovny v Českém Krumlově, instituce, kterou schwarzenberští granátníci pomáhali v letech 1879–1881 zakládat. Schwarzenberská granátnická garda tímto upřímně děkuje za pozvání a výjimečnou příležitost prezentovat probíhající program obnovy, jíž se jí od Městské knihovny ČK dostalo. Tato první přednáška v historii města, jak doufáme, nebyla poslední, nýbrž první v rámci cyklu přednášek věnovaných gardě a její obnově pořádaného ve spolupráci granátnické gardy a městské knihovny. Děkujeme všem zaměstnancům knihovny v čele s iniciátorkou celé akce paní Lenkou Reitingerovou za laskavé přijetí a stejně tak i všem posluchačům za jejich zájem, účast a pozornost.
FOTOGALERIE z akce Přednáška 2016
4. 4. 2016 – Přednáška NPÚ České Budějovice
V rámci jarního přednáškového cyklu NPÚ v Českých Budějovicích proběhla v pondělí 4. dubna 2016 přednáška „Českokrumlovská Schwarzenberská garda a její kapela“. O historii gardy a gardové kapely hovořil gardový kapelník, přední odborník na historii gardy a autor publikace Kapela Schwarzenberské gardy – Mgr. Martin Voříšek, Ph.D.
4. 2. 2016 † Zemřel Haro Senft
Prohlášení hejtmana Schwarzenberské granátnické gardy, Bc. Martina Neudörfla k úmrtí významného režiséra Hara Senfta, jihočeského rodáka a pamětníka krumlovských granátníků – prohlášení.
2. 2. 2016 – Rozhovor s gardovým hejtmanem na iDnes.cz
O Schwarzenberské gardě, Programu obnovy a krumlovské historii hovořil redaktor iDnes.cz Radomír Dohnal s hejtmanem Martinem Neudörflem.
Více v článku iDnes.cz
23. 1. 2016 – II. reprezentační ples města Český Krumlov
Velitelství gardy vyslalo 23. ledna na II. reprezentační ples města Český Krumlov několik svých granátníků, aby při zímní zámecké jízdárně, kde se ples odehrával, zajistili náležité uvítání příchozím hostům.
2. 1. 2016 – Zámecký kastelán PhDr. Pavel Slavko a gardový hejtman hovoří o Programu obnovy
Nedávné cvičení granátníků na zámku v Českém Krumlově zaznamenal i reportér Radiožurnálu Martin Pokorný. Záznam rozhovoru s českokrumlovským kastelánem PhDr. Pavlem Slavkem a Ghtm. Martinem Neudörflem si můžete poslechnout online níže na těchto stránkách.
Více v reportáži Českého rozhlasu a Radiožurnálu
V ROCE 2015
24. 12. 2015 – Medvědí vánoce v Českém Krumlově 2015
Třebaže si po dlouhých 70 letech krumlovští granátníci začínají na kousavé uniformy teprve opět zvykat, s radostí přijali pozvání českokrumlovského zámeckého medvědáře Jana „Míši“ Černého, aby již v roce 2015 řádně dostáli svým předsevzetím a svou měrou se přičinili na jedné z nejstěžejnějších tradic v novodobé historii Českého Krumlova – Medvědích vánocích.
Ráno 24. prosince na Štědrý den tak s chutí oblékli uniformy a nastoupili ke stráži do medvědího příkopu. Tentokrát však měla jejich jindy spíše ceremoniální stráž i vskutku bezpečnostní charakter – k hladovým medvědům natěšených na vánoční pochoutky se totiž může přiblížit jen zámecký medvědář. Schwarzenberští granátníci byli tímto novým úkolem poctěni, přičemž věří, že se jej nezhostili naposledy a že se dvě významné krumlovské tradice i v následujících letech budou na Štědrý den na zámku pravidelně setkávat.
Více v online reportážích Jihočeské televize a České televize
11. 12. 2015 – Slavnostní otevření obnovených klášterů v Českém Krumlově
Na slavnostní otevření obnovených klášterů v Českém Krumlově 11. prosince 2015 dorazili ze zámku za zvuků krumlovské slavnostní fanfáry i dva granátníci, kteří po přestřižení pásky jako první vstoupili do areálu, jenž kdysi představoval důležitou součást našeho města.
Granátníci byli na slavnostní otevření vysláni nejenom proto, že se dříve v klášterech tradičně účastnili velikonočních slavností, jež by měly být v rámci programu obnovy českokrumlovské hradní stráže a jako součást návratu života do klášterů opět obnoveny, nýbrž i proto, abychom jako občané Českého Krumlova symbolicky vzkázali, že byť nám onen Vítězný únor 1948 sebral mnohé, ať už po stránce hmotné, nehmotné i morální, tak nad našimi vzpomínkami a historickou pamětí našeho města nikdy zcela nezvítězil.
Více v online reportáži Českokrumlovské televize
10. 12. 2015 – Wallbrunnovi darovali granátníkům novou šavli!
Ku příležitosti 78. narozenin Jeho Jasnosti knížete Karla VII., vévody krumlovského, věnovala rodina Kateřiny a Kima von Wallbrunn našim granátníkům jednu zcela novou granátnickou šavli s koženou pochvou!
Podobných darů od našich spoluobčanů si nesmírně vážíme, zvlášť teď na samém počátku programu obnovy. Je to pro nás nejenom pocta, ale především i závazek do budoucna. Našim donátorům proto mnohokrát děkujeme a zároveň z Českého Krumlova přejeme do Prahy vše nejlepší a mnoho zdraví Jeho Jasnosti!
Více o možnostech jak program obnovy Schwarzenberské granátnické gardy naleznete v sekci Sponzorství a Chci se zapojit.
4. 12. 2015 – První nástup Schwarzenberské granátnické gardy po 67 letech
V pátek 4. 12. 2015 se po dlouhých přípravách konečně uskutečnil vůbec první nástup Schwarzenberské granátnické gardy na zámku v Českém Krumlově po dlouhých 67 letech. Bylo nám ctí, že se tak událo ku poctě sv. Barbory v rámci hornických slavností v Českém Krumlově, za což děkujeme nejen českokrumlovskému hornickému spolku a jeho místopředsedovi Viktoru Weisovi, ale rovněž i našim partnerům a sponzorům v čele s Nadací barokního divadla zámku Český Krumlov a samozřejmě i vedení hradu a zámku v čele s kastelánem PhDr. Pavlem Slavkem za jejich vstřícnost a velkou podporu.
Páteční symbolická zdravice našim českým horníkům však byl jen první krok v rámci Programu obnovy Schwarzenberské granátnické gardy a ještě mnoho úsilí a mnoho projektů je stále před námi. Přesto však jsme nyní o jeden malý krůček blíže k plnohodnotné obnově českokrumlovské hradní stráže!
Děkujeme všem naším podporovatelům a sponzorům za dosavadní podporu a přízeň, jíž si velmi vážíme a jež stále potřebujeme, a věříme, že se skrze naše společné úsilí návrat granátníků na krumlovský zámek do roku 2017 skutečně podaří.
Více v článku Českokrumlovského deníku
10. 10. 2015 – Prezentace programu obnovy na zámku Ohrada
10. 10. 2015 prezentoval gardový hejtman Martin Neudörfl Program obnovy Schwarzenberské granátické gardy na tradičně největším švarcenberáckém sjezdu v roce – na valné hromadě Historického spolku Schwarzenberg na zámku Ohrada.
Nový článek – Ondřej Grill
Ku příležitosti Dne české státnosti a rovněž i výjimečného přátelského utkání mezi americkou a českou armádou ve fotbale v Českém Krumlově, jež bylo oslavou osvobození města před 70 lety, byl zveřejněn dlouho připravovaný článek věnovaný životnímu příběhu jednoho z nejslavnějších kapelníků Schwarzenberské granátnické gardy, významného čecho-amerického hudebníka a skladatele – Ondřeje Grilla.
Ondřej Grill, jenž na počátku 20. století odešel do USA, kde se jako všestranně nadaný hudebník a skladatel nejenom prosadil, ale rovněž i významně zasloužil o propagaci a rozvoj české hudby a kultury v Americe, je dodnes díky své rozsáhlé a úspěšné tvorbě považován za krále české hudby za oceánem I. poloviny 20. století.
Více v samotném článku zde