Gr. Ladislav Kočár (nar. 1964) je jihočeský hudebník, pedagog a dlouholetý učitel žesťových nástrojů na Základní umělecké škole Český Krumlov, jenž od roku 2018 působí coby vedoucí trubačské sekce Hudby Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově – Schwarzenberské granátnické gardy, a zároveň i současný Turnanácl, hlavní krumlovský věžný trubač, jehož fanfára z věže krumlovského zámku zaznívá jak naživo při svátečních příležitostech, tak třikrát denně v reprodukované podobě.
Charge : Gr. et Gtr. Conscript. : 2018
Gr. Ladislav Kočár, současný Turnanácl, jak se odnepaměti hlavnímu věžnému trubači v Krumlově tradičně přezdívá, a vedoucí gardových trubačů, kteří zajišťují troubení slavnostních fanfár pro potřeby granátnické gardy nejen v areálu Státního hradu a zámku Český Krumlov, se narodil roku 1964 v Českých Budějovicích, přičemž trubka jej, coby jeho hlavní hudební nástroj, provází životem již od dětství.
Na cestu profesionálního trumpetisty se Ladislav Kočár poprvé vydal již v sedmi letech na Lidové škole umění v Českých Budějovicích, dnešní ZUŠ Piaristické náměstí, a to pod vedením tamního učitele Jiřího Podneckého. Ve studiích pak dále úspěšně pokračoval v rámci středoškolského vzdělání na Státní konzervatoři v Brně, kde pod prof. Bedřichem Dvořáčkem odmaturoval.
Jak tomu ještě donedávna v rámci někdejších zemí podunajské monarchie bývalo zvykem, mohl Gr. Kočár svůj hudební um rozvíjet i během vojenské služby v lidové armádě, a to nejprve při posádkové hudbě Brno, posléze v Prostějově a konečně i při Ústřední vojenské hudbě v Praze. Po návratu do rodných Jižních Čech nakonec v roce 1986 nastoupil na pozici učitele žesťových nástrojů na Základní umělecké škole v Českém Krumlově, kde v roli pedagoga působí doposud – i v rámci tamního dechového a swingového orchestru. Dále je stálým členem tanečního orchestru Fordance Orchestra a příležitostně hraje i v Jihočeském divadle a s řadou jihočeských dechových ansámblů.
Věžným Turnanáclem
Jakožto zdatný místní trumpetista nahrál v roce 2007 pro Státní hrad a zámek Český Krumlov turnanáclovu fanfáru, tj. fanfáru, která po staletí (v různých obměnách) zaznívala v průběhu letní sezóny každou celou hodinu z ochozu zámecké věže v podání krumlovských věžných a granátníků, a to až do odchodu posledního neuvolněného věžného, granátníka Jana Pancíře, a jeho dočasného nástupce v podobě amplionu, který však nakonec sám dozněl na přelomu 60. a 70. let 20. století. Po mnoholeté přestávce pak bylo v uvedeném roce rozhodnuto správou zámku o obnovení alespoň někdejšího provizorního řešení skrze amplión, přičemž turnanáclovská fanfára, která dnes třikrát denně opět zaznívá ze zámecké věže nad městem, je záznamem této fanfáry právě v podání Ladislava Kočára.
O 11 let později se pak Ladislav Kočár shodou okolností k údělu krumlovského Turnanácla nakonec vrátil, a to již zcela oficiálně skrze spolupráci Schwarzenberské granátnické gardy a Základní umělecké školy Český Krumlov na plnohodnotném a trvale-udržitelném obnovení gardové hudby.
Ladislav Kočár se totiž coby přední trumpetista a zároveň učitel hudby na žesťové nástroje zhostil vedení trubačské sekce Vévodské tělesné stráže, pročež byl hejtmanem gardy Mgr. Martinem Neudörflem jmenován i do obnovené gardové funkce hlavního věžného trubače, tzv. Turnanácla – od té doby tak hlas jeho trubky zní z ochozu zámecké věže nejen z amplionu, ale i naživo při svátečních a významných příležitostech.
Pod jeho vedením pak obnovená trubačská sekce Vévodské tělesné stráže v Českém Krumlově – Schwarzenberské granátnické gardy úspěšně navazuje tam, kde gardoví trubači s vypuknutím II. světové války skončili – již v roce 2018 tak byla například obnovena tradice živých troubení slavnostních fanfár ze zámecké věže o státních svátcích, v roce 2020 pak dokonce i na Štědrý den.
Trubači, současní žáci i absolventi ZUŠ v Českém Krumlově, kteří pod vedením svého učitele podávají vskutku prvotřídní výkony, pak Turnanácla Gr. Ladislava Kočára následují všude tam, kde je potřeba hudebně doprovázet uniformované kolegy granátníky, i mimo areál krumlovského zámku.